Szkoła
Facebook
Jasełka
Nasi harcerze
Nasza Szkoła
Tańczymy dla Dawidka

Szkoła Podstawowa w Teodorowie

160         

          19 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej w Teodorowie odbyła się uroczysta Wieczornica z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego. Na początku Pani Dyrektor Karolina Golus- Mokok powitała przybyłych gości i zaprezentowała porządek uroczystości. W tym dniu gościliśmy w naszej szkole: Pana Edmunda Zielińskiego – Wójta Gminy Gostynin, Panią Renatę Kędzierską – przewodniczącą Rady Gminy Gostynin, Księdza Sławomira Buńkowskiego – proboszcza parafii św. Wojciecha w Solcu, Pana Dariusza Kaźmierczaka – leśniczego Nadleśnictwa Gostynin, Pana Andrzeja Adamskiego – redaktora portalu Gostynin.24 oraz komisję, której zadaniem było wyłonienie najlepszych prac w konkursie plastycznym nt. powstania styczniowego, w składzie: Pani Maja Wojnarowska, Pani Anna Michalak, Pan Tadeusz Biniewicz. Uroczyste wręczenie nagród oraz wystawa prac konkursowych nastąpi 4 czerwca 2023 roku o godzinie 14.00 w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Gostyninie.    

Na początku uroczystości obejrzeliśmy film dokumentalny Powstanie styczniowe na ziemi gostynińskiej przedstawiający losy oddziału powstańczego Józefa Łakińskiego. Potem głos zabrali zaproszeni goście. Duże wrażenie wywarła opowieść Pana leśnika nt. odnalezienia w okolicy leśniczówki Choinek, miejsca pochówku powstańca styczniowego. Z kolei w montażu słowno muzycznym Narodu krwią pisane czyny 1863 uczniowie na tle wymownej scenografii przybliżyli nam przyczyny oraz przebieg powstania styczniowego. Zwieńczeniem akademii był taniec w wykonaniu uczennic klasy drugiej i trzeciej.

Następnie wszyscy uczestnicy udali się pod pomnik upamiętniający powstańców styczniowych w Krzywiu, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Pani Dyrektor odczytała historię bitwy i pomnika. W ciszy i skupieniu z księdzem Sławomirem Buńkowskim pomodliliśmy się za uczestników walk. Wspólnie pochyliliśmy głowę przed bohaterami naszej Ojczyzny. To dzięki nim możemy być dzisiaj sobą, cieszyć się wolnością, odważnie spoglądać w przyszłość. Wartę honorową przy pomniku pełnili harcerze ze Szkoły Podstawowej w Teodorowie.

W tym dniu przeżyliśmy żywą lekcję historii, będącą jednocześnie hołdem dla tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Nie wolno nam dzisiaj o tym zapomnieć. Dzięki nim naród pozostał przy życiu, pozostał sobą. Zrozumieliśmy, że wolność była i jest wpisana w dusze Polaków. Zawsze pamiętać będziemy, ile krwi zostało przelanej, byśmy mogli stąpać wolni po polskiej ziemi.

 Galeria

 

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

DZIENNIK

vulkan

Szkoła pamięta

szkola pamieta

zumba

logo LS

wf z klasa

Podziękowanie

podziekowanie za odpd 2016

Kontakt

Szkoła Podstwowa w Teodorowie

Krzywie 48, 09-500 Gostynin

tel 242359012

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

My na mapie

Gościmy

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.

Renata Kędzierska

Copyright © 2024 spteodorow.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.