Dnia 1 września 2022 r. nasza szkoła przystąpiła do projektu edukacyjnego "Laboratoria Przysłości" realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją, która przyświeca tej inicjatywie jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 30.000 zł.
Zakupiono: Drukarkę 3D wraz z akcesoriami, Filamenty, Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami, Lutownicę YATO, Mikroport z akcesoriami, Aparat fotograficzny Canon EOS 250D z kamerą i z akcesoriami, Statyw z akcesoriami, Oświetlenie do realizacji nagrań z Softbox’em, Mikrofon kierunkowy z akcesoriami, Gimbal, Zestw MODI Odkrywca.
W roku szkolnym 2022/2023 Szkoła Podstawowa w Teodorowie rozpoczęła realizację programu Laboratoria Przyszłości. Zakupiony w ramach projektu sprzęt będzie wykorzystywany do bieżącej pracy z uczniami na zajęciach lekcyjnych, pozalekcyjnych i uroczystościach. Zajęcia będą uatrakcyjniane poprzez wykorzystanie sprzętu zakupionego w ramach programu.
Rok szkolny 2023/2024
Systematycznie w naszej szkole na zajęciach techniki wykorzystujemy nowy sprzęt zakupiony w ramach programu edukacyjnego „Laboratoria Przyszłości”. Największą popularnością cieszy się aparat fotograficzny (Lustrzanka Canon EOS 250D + 18-55mm IS STM), dzięki któremu mogliśmy uwiecznić m. in. nasze zmagania kulinarne. Tym razem wykonaliśmy wg wylosowanych przepisów: SAŁATKI owocowe, wiosenne, tagiatelle oraz wg własnej inicjatywy.
http://scratch.mit.edu/signup/vcm2ykd2m
Styczeń
WYKORZYSTANIE APARATU FOTOGRAFICZNEGO PODCZAS LEKCJI „TECHNIKI” w ramach Laboratoria Przyszłości
Dnia 8 stycznia 2024 r. klasa VI na zajęciach techniki poznała budowę, obsługę i zastosowanie aparatu fotograficznego. Uczniowie korzystając z aparatu zakupionego w ramach programu laboratoria przyszłości doskonalili sztukę robienia zdjęć, współpracy w grupie, a także rozwijali swoją kreatywność na świeżym powietrzu w otoczeniu zimowej aury. Z zajęć powstaje wspólna prezentacja multimedialna uwieczniającą zdjęcia uczniów.
Styczeń - 08.01.2024
Uczniowie kl. 5 korzystają na lekcjach TECHNIKI ze sprzętów zakupionych w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”
Do realizacji "zajęć techniki" w klasie V wykorzystano aparat oraz obiektyw zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości - nauczyciel prowadzący p. Ł.Flejszer.
Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z budową aparatu fotograficznego, uruchomieniem, funkcją MENU, ustawieniem parametrów : czas otwarcia migawki, czułość, ogniskowa i krotność zoom.
Uczniowie dodatkowo samodzielnie wykonywali zdjęcia przy użyciu oświetlenia stałego "Softbox" również zakupionego z programu LP.
Zajęcia były prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający rozwijaniu zainteresowań i umiejętności praktycznych.
Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz praktycznych umiejętności przez uczniów. Laboratoria przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych, a jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.
Wykorzystanie mikrofonu kierunkowego na kole muzycznym w ramach Laboratoria Przyszłości
8 stycznia 2024 r. w naszej szkole odbyła się lekcja koła muzycznego w klasach IV-VI z wykorzystaniem sprzętów otrzymanych w ramach Laboratoriów Przyszłości.
Na lekcji pojawił się mikrofon kierunkowy. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z technicznymi aspektami tego sprzętu, a następnie po opanowaniu odpowiedniej techniki mówienia do mikrofonu, pracowali nad techniką śpiewania.
Na lekcji odbył się wspólny śpiew, który został audio zarejestrowany.
Grudzień
Grudzień - 01.12.2023
Religia kl.2
Podczas realizacji tematu:" Adwent. Kalendarz adwentowy" uczniowie kl.2 zapoznali się z okresem liturgicznym rozpoczynającym nowy rok kościelny w kościele katolickim. Podczas zajęć wykonali własny kalendarz adwentowy dobrych uczynków. Celem tego działania jest wzmacnianie radości w oczekiwaniu na Boże Narodzenie oraz łączenie wiary z codziennym życiem.
Zdjęcia zostały wykonane aparatem Canon zakupionym w ramach programu: "Laboratoria przyszłości".
prowadzący: Dorota Puternicka
Na lekcji plastyki, w ramach realizacji zagadnień programowych nt. fotografii, uczniowie klasy 7 zorganizowali sesję bożonarodzeniową. Uczyli się tworzenia tła tematycznego, obsługi aparatu fotograficznego, ustawiania odpowiedniego oświetlenia oraz właściwego upozowania modeli a także właściwej z nimi współpracy. Lekcja była połączeniem zdobywania wiedzy i dobrej zabawy.
Zdjęcia były wykonane aparatem Canon, z wykorzystaniem lampy fotograficznej studyjnej na statywie. Ww. sprzęty zostały zakupione w ramach programu ” Laboratoria Przyszłości”.
Nauczyciel - Jolanta Szymczak
Listopad
10.11 2023r.
Religia
Podczas omawiania tematu: "Święci patroni: kim są i co robią?" uczniowie klasy szóstej dowiedzieli się kto to jest patron i jaką rolę pełni w naszym życiu. Z dużym zaangażowaniem opowiadali o swoich patronach prezentując ich wizerunki w pracy plastycznej.
zdjęcia zostały wykonane aparatem Canon pozyskanym w ramach programu: "Laboratoria przyszłości".
nauczyciel: Dorota Puternicka
Październik
24 października uczniowie klasy czwartej wzięli udział w lekcji kleksografii. Robili kleksy, rozmazywali je, dorysowywali zgodnie z wyobraźnią brakujące elementy, tworząc obrazki. Podawali swoje skojarzenia z kształtem utworzonego kleksa. Układali rymowanki, krótkie wierszyki tak jak uczniowie pana Kleksa. Następnie kolorowali postać nauczyciela zgodnie z zebranymi informacjami. Każde dziecko mogło poczuć się jak uczeń w Akademii pana Kleksa. Do zaprezentowania efektów pracy został wykorzystany aparat Canon z obiektywem zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Nauczyciel prowadzący: Mariola Garstka
Październik - 30.10.2023
Lutujemy na lekcjach techniki - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Podczas lekcji techniki uczniowie klasy piątej i szóstej utrwalali techniki lutowania tym samym doskonaląc posługiwanie się lutownicą na ciepłe powietrze. Po omówieniu zasad bhp związanych z użyciem tego narzędzia uczniowie przystąpili do lutowania. Posługiwanie się lutownicą okazało się łatwe i wzbudziło duże zainteresowanie. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach wykonując swoją miedzianą biżuterię wg własnych pomysłów.
Wykorzystanie lutownicy podczas zajęć było możliwe dzięki przystąpieniu do projektu „Laboratorium Przyszłości”.
nauczyciel techniki
Ł.Flejszer
Październik- 12.10 2023
Religia
Na lekcji religii uczniowie kl.1 zapoznali się z modlitwą
różańcową; wyglądem różańca i sposobem modlitwy na różańcu. Następnie przystąpili do wyklejania przygotowanych na brystolu różańcy kaszą manną i kolorowaniem dziesiątek różańca na wybrane kolory.
Pracę podczas zajęć i jej efekt końcowy został uwieczniony przy wykorzystaniu aparatu Canon z obiektywem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
nauczyciel prowadzący: Dorota Puternicka.
Wrzesień
28 IX 2023 r. uczniowie klasy 7 i 8 pod opieka pań: Marioli Garstki i Jolanty Szymczak, udali się na wycieczkę do Gostynina. Jej celem było zapoznanie uczniów z wielokulturowością miasta. Uczniowie odwiedzili cmentarz ewangelicko-augsburski, oraz obejrzeli freski z XIX wiecznej cerkwi, eksponowane na zamku gostynińskim. Przewodnikiem był mieszkający od wielu lat w Gostyninie pan Karl Fusch.
Rok szkolny 2022/2023
Kwiecień
Technika
TECHNIKA w kl. 6
Od września w naszej szkole wykorzystujemy nowy sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Największą popularnością cieszy się aparat fotograficzny Canon z obiektywem. Dzięki niemu mamy piękne zdjęcia dokumentujące uroczystości szkolne tj. Rozpoczęcie Roku Szkolnego, Ślubowanie klas pierwszych, Dzień Edukacji Narodowej … Wszystkie reportaże z w/w uroczystości można obejrzeć na szkolnej stronie internetowej lub szkolnym FB.
Aparat był również wykorzystany na zajęciach TECHNIKI w klasie 6. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowym menu aparatu, budową oraz prawidłowym wykonywaniem zdjęć.
Dzięki wysokim parametrom aparatu fotograficznego mogliśmy sprostać wymaganiom. Posłużył on również do wykonania zdjęć prac konkursowych (plastycznych) w odpowiedniej rozdzielczości.
Zajęcia kulinarne na lekcji techniki w klasie 6
Po teoretycznych podstawach zdrowego odżywiania uczniowie mieli okazję wykazania się w praktyce. Pod okiem nauczyciela przyrządzili zdrowe, pożywne sałatki wg diety opartej głównie o warzywa i owoce. Nie brakowało różnorakich dodatków i przypraw. Wszyscy uczniowie spisali się wzorowo i po ocenie ze smakiem skonsumowali swoje potrawy. Wierzymy, że takiej wiedzy, umiejętności i zapału nie zabraknie w życiu codziennym.
Podczas zajęć wykorzystano aparat Canon oraz Gimbal zakupione w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”.
nauczyciel: Łukasz Flejszer
Budowa zestawu Arduino z mikrokontrolerem podczas zajęć informatyki w kl. V, VI
Styczeń
Technika
Uczniowie klasy 6 na lekcji techniki pilnie zdobywali nowe umiejętności związane ze stacją lutowniczą. Poznali budowę lutownicy oraz podstawowe elementy służące w elektronice czyli oporniki (rezystory), które znajdują się w każdym urządzeniu elektronicznym. Na płytkach elektronicznych usuwali oporniki, ćwicząc swoje umiejętności posługiwania się stacją lutowniczą.
Informatyka
Uczniowie kl IV - VIII podczas zajęć Informatyki korzystają z akcesoriów zakupionych w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”. Podczas zajęć tworzą projekty 3D, a następnie drukują za pomcą drukarki 3D.
Tym razem uczniowie wykonali projekty związane z Walentynkami.
Do zaprezentowania efektów swojej pracy wykorzystali aparat Canon oraz obiektyw wraz ze statywem zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości - nauczyciel prowadzący p. Renata Kędzierska
Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwola na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz praktycznych umiejętności przez uczniów.
#LaboratoriaPrzysłości#LaboroatoriaPrzyszlości
Technika
Uczniowie kl. 6 podczas zajęć TECHNIKI korzystają z akcesoriów zakupionych w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”.
Do zaprezentowania efektów swojej pracy wykorzystali aparat Canon oraz obiektyw wraz ze statywem zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości - nauczyciel prowadzący p. Ł. Flejszer.
Podczas zajęć każdy uczeń wykonał z materiałów recyklingowych PUCHAR SPORTOWY - temat: "Mój pomysł na puchar". Wyniki ich pracy zostały zamieszczone poniżej – galeria zdjęć przy użyciu aparatu Canon.
Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwola na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz praktycznych umiejętności przez uczniów.
Laboratoria przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych, a jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.
#LaboratoriaPrzysłości #LaboroatoriaPrzyszlości
Grudzień
Uczniowie kl IV - VIII podczas zajęć Informatyki korzystają z akcesoriów zakupionych w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”. Podczas zajęć tworzą projekty 3D, a następnie drukują za pomcą drukarki 3D. Uczniowie dowiedzieli się czym jest Drukarka 3D, jak jest zbudowana i w jaki sposób działa.
Uczniowie zapoznali się z oprogramowaniem, w którym można tworzyć projekty a następnie przenosić je do wydruku. Wszyscy z ekscytacją wyczekiwali efektu końcowego, podziwiając jak drukarka skrupulatnie drukowała kolejne warstwy. Do zaprezentowania efektów swojej pracy wykorzystali aparat Canon oraz obiektyw wraz ze statywem zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości - nauczyciel prowadzący p. Renata Kędzierska
Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwola na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz praktycznych umiejętności przez uczniów.
#LaboratoriaPrzysłości#LaboroatoriaPrzyszlości
Listopad
Dzieci z odziału przedszkolnego wzięły udział w konkursie "Podziel się historią". Panie: K. Łopińska i L. Lorkowska przygotowały film prezentujący historię Polski.
Zdjęcia i film wykonane za pomocą sprzętu z projektu - aparatu cyfrowego Canon wraz z akcesoriami. #LaboratoriaPrzyszłości, @laboratoriaprzyszlosci
Film
Październik
Biologia
Uczniowie kl. 4 podczas zajęć przyrody korzystają z akcesoriów zakupionych w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”.
Do zaprezentowania efektów swojej pracy wykorzystali aparat Canon oraz obiektyw wraz ze statywem zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości - nauczyciel prowadzący p. M. Żuber
Podczas zajęć poznawaliśmy budowę szkieletu ludzkiego.
Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwola na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz praktycznych umiejętności przez uczniów.
Wrzesień
Narodowe czystanie w naszej szkole: "Ballady i Romase" A. Mickiewicza
Zdjęcia i film wykonane za pomocą sprzętu z projektu - aparatu cyfrowego Canon wraz z akcesoriami. #LaboratoriaPrzyszłości, @laboratoriaprzyszlosci